Новини

28 липня відмічається Всесвітній день боротьби з вірусними гепатитами

17 лип 2023

Вірусний гепатит - запальний процес тканин печінки, що викликається вірусами. На даний момент відомо велику кількість вірусів, що спроможні викликати вірусний гепатит. Найбільш відомі це гепатит А, В, С.
     Хронічні захворювання печінки, серед яких вірусні гепатити В і С, входять до числа десяти основних причин смертності в світі. Близько 170 млн. людей страждає на гепатит С і близько 350-400 млн. хворіє на вірусний гепатит В. Вони являються базовою причиною виникнення цирозу та раку печінки, від яких щорічно помирає близько 1,5 млн. людей.
    Щорічно, 28 липня, відмічається Всесвітній день боротьби з вірусними гепатитами. Він направлений на підвищення обізнаності про це захворювання, об’єднує громадські та благодійні організації, пацієнтів, медичних працівників, владу, промисловість і громадськість в рішучих діях по підвищенню значимості боротьби з вірусними гепатитами в усьому світі.
     Гепатит А - це хвороба печінки, яка може протікати як в легкій, так і в тяжкій формі. Ризик інфікування гепатитом А пов’язаний з відсутністю безпечної питної води та поганою санітарією і гігієною (наприклад брудні руки, брудні харчові продукти, контакт з інфікованою людиною).  Практично всі люди повністю одужують від гепатиту А з розвитком пожиттєвого імунітету. В клінічній картині захворювання відмічається: підвищення температури тіла, загальну слабкість, в’ялість, зниження апетиту, діарею, нудоту, блювання, важкість в животі, потемнішання кольору сечі та жовтяницю, але наявні також і безжовтяничні форми. Лікування гепатиту А зазвичай симптоматичне. Для профілактики гепатиту А існує безпечна та ефективна вакцина.
     Гепатит В є вірусною інфекцією, що вражає печінку та має як гостру, так і хронічну форми. Вірус гепатиту В передається в результаті контакту з кров‘ю чи іншими біологічними рідинами інфікованої людини (при пологах від матері до дитини, при повторному використовуванні шприців та голок, нестерильного медичного інструментарію, татуюванні тощо, статевих контактах, особливо серед чоловіків що мають секс з чоловіками, працівників секс-індустрії, людей, що мають хаотичні незахищені статеві контакти). Клініка захворювання: більшість людей не відмічають жодних симптомів під час гострої стадії інфекції, однак у деяких людей хвороба протікає гостро з симптомами, що продовжуються декілька тижнів, а то і місяців. Жовтяниця очей та шкіри, темна сеча, загальну слабкість, підвищена втомлюваність, ломота та біль в суглобах, нудота, болі, порущення стулу, дискомфорт та біль в животі. Вірусний гепатит В лікується за допомогою специфічних противірусних препаратів. Існує вакцинація проти гепатиту В. Її ефективність для попередження інфікування та розвитку хронічного захворювання, а також раку печінки внаслідок гепатиту В складає близько 93-95%.
     Гепатит С - хвороба печінки, що викликається вірусом гепатиту С та може мати гостру та хронічну форму гепатиту. Вірус передається з кров’ю. Інфікування може статися при вживання ін’єкційних наркотиків, наданні медичної допомоги при переливанні неперевіреної крові та її продуктів, проведення медичних та косметологічних маніпуляцій нестерильним інструментарієм. ВГС передається також статевим шляхом і від матері до дитини, однак ці види передачі є рідкісними. У осіб з гострим гепатитом відмічається поява високої температури, підвищена втомлюваність, зниження апетиту, нудота, блювання, дискомфорт в животі, біль в суглобах та жовтяниця склер та шкіри. Вірусний гепатит С лікується за допомогою специфічних противірусних препаратів. На теперішній час вакцини від гепатиту С не існує.
   При підозрі на вірусний гепатит чи при отриманому ПОЗИТИВНОМУ результаті швидкого тесту на маркери вірусних гепатитів пацієнту необхідно звернутися до сімейного лікаря та отримати направлення на консультацію лікаря-інфекціоніста або самостійно звернутися на приймально-діагностичне відділення  КНП “Черкаської міської інфекційної лікарні”.
     КНП “Черкаська міська інфекційна лікарня” надає послуги з консультування, безкоштовного первинного медичного обстеження методом швидких тестів, призначення необхідного дообстеження та лікування пацієнтів за кошти державного бюджету населенню м.Черкаси та Черкаської області, так і внутрішньо-переміщеним особам та військовослужбовцям.
   В структурі КНП “Черкаська міська інфекційна лікарня” працює сучасна лабораторія, що здатна проводити якісні підтверджувальні обстеження серологічними методами діагностики та методом ПЛР.

Звернутися на консультацію за адресою:
м.Черкаси, вул.Самійла Кішки, 210/1.
Телефони:
- 0681797077 - гепатитний кабінет
- 0504402027 - приймально-діагностичне відділення.
Сайти:
inf.lic.org.ua, lab.ck.ua

 

 

Європейська Хартія Прав Пацієнтів в Україні

     Хартію підкріплено 3 правами активних громадян. Ці права дозволяють громадянам та об’єднанням громадян просувати та сприяти реалізації прав пацієнтів і, таким чином, вони є необхідною складовою частиною Хартії.

- Право здійснювати громадські заходи
- Право здійснювати правозахисні заходи
- Право приймати участь у формуванні політики

Права активних громадян

1. Право на профілактичні заходи
Кожна особа має право на профілактичні заходи з метою попередження розвитку захворювання.

2. Права на доступність допомоги
Кожна особа має право на отримання доступної медичної допомоги, яка гарантовано надається кожному, без будь-якої дискримінації за матеріальним станом, місцем проживання, хворобою чи часом звертання по допомогу.

3. Право на отримання інформації
Кожна особа має право на отримання повного обсягу інформації стосовно стану здоров’я, медичної допомоги, в тому числі медичного втручання, можливостей і умов використання результатів медичної допомоги та усіх доступних сучасних технологій.

4. Право на інформовано згоду
Кожна особа має право отримувати повну інформацію, яка забезпечить їй можливість брати активну участь у прийнятті рішень щодо медичного втручання та/або участі у наукових дослідженнях.

5. Право вибору
Кожна особа має право вільного вибору методів профілактики, діагностики та реабілітації на основі адекватної інформації.

6. Право на конфіденційність
Кожна особа має право на конфіденційність особистої інформації, включаючи інформацію про стан здоров’я, медичний огляд чи обстеження, їх результати, інтимну і сімейну сторони життя, а також право на захист приватності під час проходження діагностичних, лікувальних чи реабілітаційних процедур.

7. Право на повагу до часу пацієнта
Кожна особа має право на швидке отримання своєчасної медичної допомоги протягом необхідного періоду. Це право стосується будь-якої фази лікування.

8. Право на допомогу, яка відповідає прийнятим стандартам якості
Кожна особа має право на отримання якісної медичної допомоги, яка відповідає затвердженним стандартам.

9. Право на безпеку
Кожна особа має право захисту від шкоди, яка може бути їй заподіяна через неякісне функціонування системи надання медичної допомоги, злочинну недбалість чи лікарську помилку, та має право на отримання медичної допомоги, що відповідає стандартам високого ступеня безпеки.

10. Право на використання сучасних технологій
Кожна особа, незалежно від її матеріального стану, має право на доступність медичної допомоги, включаючи діагностичні і лікувальні процедури та лікарські засоби, що відповідають міжнародним стандартам.

11. Право на усунення надмірного болю
Кожна особа має право на максимально можливе усунення болю на будь-якій стадії лікування.

12. Право на індивідуалізоване лікування
Кожна особа має право на проведення діагностичних та лікувальних процедур, які якнайбільше відповідають її особистим потребам.

13. Право на скаргу
Кожна особа має право скаржитися на завдані їй страждання і збитки та право отримати відповідь чи іншу відповідну реакцію.

14. Право на отримання відшкодування завданої шкоди
Кожна особа має право на отримання відшкодування матеріальної та/або моральної шкоди, завданої у зв’язку з взаємодією з системою охорони здоров’я, зокрема з наданням медичної допомоги, протягом розумного строку.